
Jakie są interakcje leków przy Hashiomoto z pożywieniem? Kiedy należy przyjmować leki przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy? Co możemy jeść, a czego unikać?
Chorzy na Hashimoto przy niedoczynności tarczycy najczęściej przyjmują lewotyroksynę – lek hormonalny, zastępujący naturalną tyroksynę. Charakteryzuje się specyficznymi wymaganiami dotyczącymi przyjmowania.
Lewotyroksynę znajdziemy w:
Berlthyrox
Eferox
Eltroxin
Euthyral
Euthyrox
Jodthyrox
L-Thyroxin Henning
L-Thyroxine Roche
Letrox
Levothyrox
Novothyral
Synthroid
Thevier
Thyrax Duotab
Thyreocomb N
Wolarex
Zalecenia do przyjmowania lewotyroksyny
Chorzy powinny ściśle stosować się do zaleceń związanych z przyjmowaniem leku[1]:
- Lek przyjmuje się na czczo.
- Tyroksynę można przyjmować min. 30 minut przed posiłkiem.
- Nie należy rozgryzać tabletki.
- W czasie leczenia nie należy spożywać nadmiernych ilości błonnika. Powód? Pożywienie bogate w błonnik powoduje zmniejszenie wchłaniania lewotyroksyny i zmniejszenie efektu terapeutycznego.
- Leku nie należy przyjmować razem z preparatami wapnia. Badania naukowe wykazały, że preparaty wapnia, w szczególności węglany, znacząco wpływają na zmniejszenie absorpcji lewotyroksyny.
- Nie należy popijać leku kawą.
- W czasie leczenia nie powinno się jeść dużych ilości papai. Składniki papai, w tym również zawarty w niej błonnik, istotnie wpływają na wchłanianie jelitowe leku.
Zaobserwowano, że produkty z soi mogą zmniejszyć jelitowe wchłanianie tyroksyny. W takim przypadku zapisane dawki leku mogą nie osiągnąć efektów terapeutycznych i należy wraz z lekarzem rozważyć zwiększenia dawki.
Liotyronina – zalecenia dla leku przy Hashimoto
Liotyronina, występująca w takich lekach jak: Cytomel, Thybon, Triostat, po podaniu doustnym prawie całkowicie się wchłania. W odróżnieniu do tyroksyny w mniejszym stopniu łączy się z białkami osocza. W związku z tym:
- Lek należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem, zawsze o tej samej porze.
- Podczas karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania leku.
Przedstawiono jedynie interakcje z pożywieniem. Natomiast leki zawierające lewotyroksynę/liotyronina mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego zawsze należy skonsultować z lekarzem przyjmowanie innych leków, m.in. leków zmniejszających stężenie glukozy, przeciwzakrzepowych, inhibitory proteazy, Salicylany, dikumarol, furosemid, klofibrat, Fenytoina, Orlistat i Sewelamer itd. Zawsze przed przyjęciem nowego leku przeczytaj ulotkę. Jeśli masz obawy co do możliwości stosowania leku, skonsultuj to z lekarzem lub farmaceutą.
Sprawdź jakie produkty są zalecane, a na jakie trzeba uważać chorując na Hashimoto.
Literatura:
1. Z. Zachwieja, redaktor naukowy, „Interakcje leków z pożywieniem”, MedPharm Polska 2016
Dobrze, że o tym piszesz, niestety lekarze czasem o tym nie wspominają..
Dziękuję Kasiu 🙂 To prawda, zapominają lub myślą, że wiemy “co i jak”. Podobnie jest z dietą. Wielu nie wspomina jak można wspomagać się odpowiednim żywieniem.
Pozdrawiam 🙂
Sama na własnej skórze ostatnio przekonałam się, że branie lewotyroksyny na czczo serio musi być na czczo… Przez 1,5 miesiąca razem z Euthyroxem brałam witaminy (B,C, D3) i magnez. Zrobiłam badania i okazało się, że TSH poszybowało w górę. Lekarz nic nie wspominał, że Euthoroxu nie można łączyć z witaminami, a ja zwyczajnie nie pomyślałam, że coś może być nie tak. Jak to mówią, mądry Polak po szkodzie. 😀
Dzień dobry Agnieszko,
ja co chwilę dowiaduję się czegoś nowego 🙂 Trzeba drążyć i szukać informacji.
Pozdrawiam 🙂
Myślę, że muszę pokazać Twoje miejsce w sieci mamie. Ma Hashimoto i bardzo się z nim męczy.
Koniecznie 🙂 Mam nadzieję, że będę mogła pomóc.
Pozdrawiam
Na pewno wielu osobom taka garść informacji się przyda 🙂
Dziękuję 🙂
Warto pamiętać, że w większości wypadków dziś Hashimoto jest – jutro go może nie być. To nie jest choroba nieuleczalna. I o tym przede wszystkim warto poczytać.
Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Prawdą jest, że zbyt często lekarze pochopnie wystawiają diagnozę o chorobie Hashimoto. I może stąd taka opinia. Na pewno należy zastanowić się nad zmianą stylu życia w tym dietą, aby wspomóc układ immunologiczny.
Pozdrawiam 🙂
Wydaje mi się, że to pożyteczna strona dla tych,którzy zmagają się z tą chorobą.
Nam kilka osób z tą chorobą i wiem, że nie mają łatwo. Hashimoto wpływa na wiele dziedzin życia
To prawda. Szczególnie choruje na choroby współistniejące np. Insulinooporność czy celiakie 🙁