Leki przy Hashimoto – interakcje z pożywieniem

Jakie są interakcje leków przy Hashiomoto z pożywieniem? Kiedy należy przyjmować leki przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy? Co możemy jeść, a czego unikać?

Chorzy na Hashimoto przy niedoczynności tarczycy najczęściej przyjmują lewotyroksynę – lek hormonalny, zastępujący naturalną tyroksynę. Charakteryzuje się specyficznymi wymaganiami dotyczącymi przyjmowania.

Lewotyroksynę znajdziemy w:
Berlthyrox
Eferox
Eltroxin
Euthyral
Euthyrox
Jodthyrox
L-Thyroxin Henning
L-Thyroxine Roche
Letrox
Levothyrox
Novothyral
Synthroid
Thevier
Thyrax Duotab
Thyreocomb N
Wolarex

Zalecenia do przyjmowania lewotyroksyny

Chorzy powinny ściśle stosować się do zaleceń związanych z przyjmowaniem leku[1]:

 1. Lek przyjmuje się na czczo.
 2. Tyroksynę można przyjmować min. 30 minut przed posiłkiem.
 3. Nie należy rozgryzać tabletki.
 4. W czasie leczenia nie należy spożywać nadmiernych ilości błonnika. Powód? Pożywienie bogate w błonnik powoduje zmniejszenie wchłaniania lewotyroksyny i zmniejszenie efektu terapeutycznego.
 5. Leku nie należy przyjmować razem z preparatami wapnia. Badania naukowe wykazały, że preparaty wapnia, w szczególności węglany, znacząco wpływają na zmniejszenie absorpcji lewotyroksyny.
 6. Nie należy popijać leku kawą.
 7. W czasie leczenia nie powinno się jeść dużych ilości papai. Składniki papai, w tym również zawarty w niej błonnik, istotnie wpływają na wchłanianie jelitowe leku.

Zaobserwowano, że produkty z soi mogą zmniejszyć jelitowe wchłanianie tyroksyny. W takim przypadku zapisane dawki leku mogą nie osiągnąć efektów terapeutycznych i należy wraz z lekarzem rozważyć zwiększenia dawki.

Liotyronina – zalecenia dla leku przy Hashimoto

Liotyronina, występująca w takich lekach jak: Cytomel, Thybon, Triostat, po podaniu doustnym prawie całkowicie się wchłania. W odróżnieniu do tyroksyny w mniejszym stopniu łączy się z białkami osocza. W związku z tym:

 1. Lek należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem, zawsze o tej samej porze.
 2. Podczas karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania leku.

Przedstawiono jedynie interakcje z pożywieniem. Natomiast leki zawierające lewotyroksynę/liotyronina mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego zawsze należy skonsultować z lekarzem przyjmowanie innych leków, m.in. leków zmniejszających stężenie glukozy, przeciwzakrzepowych, inhibitory proteazy, Salicylany, dikumarol, furosemid, klofibrat, Fenytoina, Orlistat i Sewelamer itd. Zawsze przed przyjęciem nowego leku przeczytaj ulotkę. Jeśli masz obawy co do możliwości stosowania leku, skonsultuj to z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź jakie produkty są zalecane, a na jakie trzeba uważać chorując na Hashimoto.

Literatura:
1. Z. Zachwieja, redaktor naukowy, „Interakcje leków z pożywieniem”, MedPharm Polska 2016

13 komentarzy

  1. Dziękuję Kasiu 🙂 To prawda, zapominają lub myślą, że wiemy “co i jak”. Podobnie jest z dietą. Wielu nie wspomina jak można wspomagać się odpowiednim żywieniem.
   Pozdrawiam 🙂

   Ania z Mam Hashimoto
 1. Sama na własnej skórze ostatnio przekonałam się, że branie lewotyroksyny na czczo serio musi być na czczo… Przez 1,5 miesiąca razem z Euthyroxem brałam witaminy (B,C, D3) i magnez. Zrobiłam badania i okazało się, że TSH poszybowało w górę. Lekarz nic nie wspominał, że Euthoroxu nie można łączyć z witaminami, a ja zwyczajnie nie pomyślałam, że coś może być nie tak. Jak to mówią, mądry Polak po szkodzie. 😀

  1. Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Prawdą jest, że zbyt często lekarze pochopnie wystawiają diagnozę o chorobie Hashimoto. I może stąd taka opinia. Na pewno należy zastanowić się nad zmianą stylu życia w tym dietą, aby wspomóc układ immunologiczny.
   Pozdrawiam 🙂

   Ania z Mam Hashimoto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *