Masz Hashimoto. Jesteś w szoku. Nie wiesz co teraz. Choroba Hashimoto to nie koniec świata. Wiem, trudno w to uwierzyć. Zatrzymaj się, uspokój. Musisz zrozumieć chorobę i odnaleźć się w nowych okolicznościach. Nie martw się. Postaram się przeprowadzić cię przez ten trudny okres. Razem będzie łatwiej.

Potraktuj chorobę jako wyzwanie. Wiem to trudne, ale wtedy będziesz mieć siły, energię i chęć do poszukiwań nowych rozwiązań. Wydaje się głupie, ale uwierz, tak będzie łatwiej. Zamiast stresować się nową sytuacją, zaczniesz myśleć zadaniowo. A przed tobą jest lista zadań do wykonania.

 1. To nie Twoja wina, że jesteś chora. Bądź dla siebie wyrozumiała i cierpliwa.
 2. Znajdź lekarza, który odpowie na każde twoje pytanie. Musisz z nim stworzyć zespół, który wspólnie będzie zmagał się z chorobą. Musisz mieć do niego zaufanie. Lekarza, który będzie specjalista w swojej dziedzinie, otwartym na różne aspekty choroby, nowiny ze świata nauki i twoje potrzeby.
 3. Przygotuj się do wizyty. Zrób listę pytań. Załóż skoroszyt dokumentujący twoją chorobę.
 4. Ustal plan działania — co ile badania, jak często wizyty. Korzystaj z kalendarza w komórce, aby nie przegapić kolejnej wizyty.
 5. Znajdź grupę wsparcia, zarówno u swoich bliskich, jak i przyjaciół, ale również osób zmagających się również z Hashimoto.
 6. Poszukaj wskazówek jak dbać o siebie.
  1. Wysypiaj się – 7/8 godzin dziennie to konieczność. Jeśli masz problem z zasypianiem, zastanów się, dlaczego i wyeliminuj przeszkody.
  2. Zmień styl odżywiania — podstawowe zasady odżywiania w chorobie Hashimoto znajdziesz w osobnym artykule tutaj.
  3. Zacznij się relaksować.
  4. Zadbaj o ruch – 10 tys. kroków to Twoje minimum lub inna aktywność.
 7. Bądź optymistką. Z chorobą Hashimoto można cieszyć się życiem. Jest wiele osób, które poradziły sobie z chorobą. Obok nas jest wiele osób takich jak ty. Hashimoto to jedna z najpowszechniejszych chorób tarczycy.